BOSNA I HERCEGOVINA
FILTRIRANJE PRIKAZA
Poštovane građanke i građani Bosne i Hercegovine, dragi prijatelji. Sa osobitim zadovoljstvom želim vam čestitati 25. novembar - Dan državnosti Bosne i Hercegovine, kao trajno podsjećanje na istorijski dan 25. novembar 1943. godine kada je počelo Prvo zasjedanje Zemaljskog antifašističkog vijeća narodnog oslobođenja Bosne i Hercegovine u Mrkonjić Gradu.
Na početku želim izraziti poštovanje i čestitke predsjedniku Vijeća sigurnosti, kao i zadovoljstvo zbog produženja mandata EUFOR Althea misije u Bosni i Hercegovini. Povod za moje današnje obraćanje odnosi se na protekli šestomjesečni period, prikazan kroz Izvještaj Ureda visokog predstavnika, sa posebnim akcentom na nekoliko veoma važnih činjenica koje oblikuju politička dešavanja u Bosni i Hercegovini, kao i same aktivnosti visokog predstavnika. Na samom početku obraćanja, želio bih podsjetiti da je legitiman cilj Općeg okvirnog sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini, tzv. Daytonskog mirovnog sporazuma, bio uspostava mira, što je svakako ostvareno u prethodnih 28 godina. Ono što treba posebno istaći jeste da je, nakon uspostave mira, Bosna i Hercegovina ušla u proces svoje tranzicije ka modernoj demokratskoj državi, što je naredni cilj i čemu treba posvetiti punu pažnju.
Sagovornici predsjedavajućeg Komšića za okruglim stolom su bili predsjednik Ukrajine Volodimir Zelenski, premijer Kraljevine Španije Pedro Sánchez Pérez-Castejón, njemački kancelar Olaf Scholz i predsjednik Evropskog vijeća Charles Michel.
Poštovani gosti, uvaženi predsjedniče Bošnjačke zajednice kulture „Preporod“ dr. Sanjine Kodriću, dragi prijatelji, dame i gospodo! Imam čast i posebno zadovoljstvo da, kao član Predsjedništva BiH, budem visoki pokrovitelj velikog jubileja – 120. godišnjice osnivanja Bošnjačke zajednice kulture (BZK) „Preporod“ i jubilarnog svečanog koncerta – svjetske praizvedbe simfonijske svite „Storia bosniaca“, kompozitora Ammara Jažića. „Preporod“ je kulturološka vertikala, fundamentalna i najstarija kulturna ustanova Bošnjaka.
Gospodine predsjedniče Francis, gospodine generalni sekretaru, ekscelencije, dame i gospodo! Polazeći od teme ovogodišnjeg zasjedanja Generalne skupštine Ujedinjenih nacija, a to je ponovna izgradnja povjerenja i ponovno poticanje globalne solidarnosti: Ubrzanje akcije u vezi s Agendom 2030 i njenim ciljevima održivog razvoja prema miru, prosperitetu, napretku i održivosti za sve, dozvolite mi da na ovom značajnom mjestu, govorim o važnim elementima iz ugla jedne male, ali ponosne države, Bosne i Hercegovine.
Poštovani! Uvijek je zadovoljstvo biti ovdje u Beogradu, pogotovo kada je povod ovako značajan i lijep, poput večerašnjeg. Velika mi je čast što prisustvujem svečanom otvaranju tradicionalne manifestacije „Dani Srpske u Srbiji“, koju naše predstavništvo u srpskoj prijestonici organizuje 11. put. Kao i svake godine, bit će to sjajna prilika za promociju Republike Srpske, kao i njenih privrednih, kulturnih, prirodnih, turističkih i svih drugih potencijala. Bit će to prilika da se Republika Srpska u 11 gradova širom bratske Srbije predstavi u svom najljepšem svjetlu.
Uvažene ekscelencije, poštovane kolege i prijatelji! Velika je čast i privilegija biti danas u Budimpešti na 5. demografskom summitu. Na samom početku, želim da zahvalim uvaženoj predsjednici Katalin Novák na pozivu, kao i na prilici da se obratim ovako značajnom skupu. Također vam čestitam na uspješnoj organizaciji skupa, kao i na posvećenosti ovoj važnoj temi od koje najneposrednije zavisi budućnost naših naroda, zemalja, kao i cijele Evrope.
Povodom 30 godina od osnivanja Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju (ICTY/MKSJ), u Sarajevu je počela V međunarodna konferencija pod nazivom “30 godina od osnivanja MKSJ, naslijeđe i izazovi” u organizaciji Udruženja Pokret „Majke enklava Srebrenice i Žepe“, te Udruženja žrtava i svjedoka genocida.
Poštovane kolege, dame i gospodo! Zahvaljujem se na pozivu da učestvujem na ovom forumu. Predsjedniku Sjeverne Makedonije Stevi Pendarovskom posebno zahvaljujem na srdačnom prijemu ovdje u Skoplju. Proces Brdo – Brijuni je važna platforma za unapređenje regionalne saradnje i dijaloga, ali i promovisanje evropskih vrijednosti i perspektive.
Poštovane ekscelencije, uvažene kolege i prijatelji! Dozvolite mi, prije svega, da čestitam domaćinima za izvrsnu organizaciju ovog uvaženog skupa i da izrazim duboku zahvalnost što mi je ukazana prilika da vam se kratko obratim o temi „Zapadni Balkan u regionalnim i evropskim integracijama“.