Tom prilikom dr. Bećirović je poručio:
.jpg?px=518)
„Posjetom Memorijalnom centru Jasenovac, povodom
obilježavanja Međunarodnog dana sjećanja na žrtve holokausta, kao član Predsjedništva BiH iskazujem duboki
pijetet svim nevinim žrtvama. O žrtvama moramo govoriti istinito, na osnovu
činjenica i s dignitetom.
U ustaškim logorima Jasenovac i Stara Gradiška u
smrt je odveden ogroman broj Srba, Jevreja, Roma, kao i antifašista Hrvata,
Bošnjaka i drugih koji su se suprotstavili fašističkom teroru i bratoubilaštvu.
I u Jasenovcu i drugdje treba neprestano ukazivati da zlodjela moramo
najoštrije osuditi i ne dozvoliti da se zaboravljaju.
Zbog budućnosti generacija koje dolaze veoma je
važno iskazati najdublje poštovanje prema svakoj žrtvi i odati joj punu počast.
To moraju shvatiti i političari u našoj regiji i iskazati državničku
odgovornost da se poklone i žrtvama drugih naroda, a ne samo žrtvama naroda
kojem pripadaju. To je jedini put u sigurniju budućnost.
Moramo nove generacije učiti
da budu, prije svega, dobri ljudi, da imaju empatiju prema drugim narodima, da
mogu prepoznati i shvatiti i tuđe emocije.
Živimo u vremenu velikih globalnih kriza i
izazova. Širom svijeta vidimo snage koje propagiraju mržnju, netoleranciju i
šovinizam. To su korijeni fašizma i drugih totalitarnih ideologija. Zato ih na
vrijeme moramo prepoznati. Na njih moramo ukazivati kako bismo, prije svega, mlade generacije
opominjali na zlo koje se može desiti krenu li stazama mržnje, šovinizma i
fašizma.
Mi u Bosni i Hercegovini možemo biti ponosni na
antifašizam i antifašiste. Bosna i Hercegovina je antifašistička država. Njenu
državnost obnovili su antifašisti i mi smo ponosni zbog toga“.